Odstranění permanentního make-upu nepředstavuje neřešitelný problém. Tato forma líčení je sice populární, ale může se stát, že se časem rozhodnete pro změnu, a bude chtít make-up prostě odstranit. Naštěstí existuje několik různých metod, které lze k tomuto účelu využít. Dnes vám je trochu přiblížíme, a podíváme se, která z nich je považována za nejefektivnější. Jak už ale název našeho krátkého článku napovídá, favoritem je laser. 

K odstranění permanentního make-upu se hodí nejméně 3 metody

Když vám permanentní make-up nevyhovuje, třeba proto, že už není “trendy”, není třeba zoufat. Existují tři celkem spolehlivé metody, jak se ho zbavit a vrátit se ke své původní, přirozené vizáži. První možností je použití laseru, který funguje na principu laserových paprsků. Tato metoda je velice rychlá a účinná, není příliš bolestivá, ale vyžaduje několik sezení. 

Další možností je chemický či solný peeling, při kterém se na pokožku nanáší speciální směs, která pomáhá rozpustit použitý pigment. Tato metoda není příliš vhodná pro lidi s citlivou pokožkou. Posledním způsobem, jak se zbavit permanentního make-upu, je metoda známá jako dermabraze. Tato technika spočívá v postupném obroušení horní vrstvy pokožky, v níž se nachází pigment permanentního make-upu. Příjemné to není, ale funguje to.

Nevíte, jakou cestu zvolit? Tak se na jednotlivá řešení podíváme podrobněji.

Solný roztok pro likvidaci pigmentu

Solná metoda, známá také jako solný roztok či peeling, je jednou z tradičních technik pro odstranění permanentního make-upu. Tato metoda spočívá v aplikaci solného roztoku na pokožku. Roztok pigment postupně rozpustí a umožní jeho kompletní odstranění. Při této metodě se nejprve na postiženou oblast nanese solný roztok. Tento speciální a zdravotně nezávadný roztok má schopnost rozpouštět pigment. Poté se oblast obvykle zakryje obvazem, aby se zabránilo předčasnému vyschnutí speciálního roztoku a zvýšilo se jeho působení.

Výhody solné metody:

  • Nízké náklady celé procedury.
  • Možnost provádět proceduru v kosmetickém salonu.

Nevýhody solné metody:

  • Často vyžaduje více sezení pro dosažení požadovaných výsledků.
  • Může být bolestivá a někdy zanechává menší jizvy.
  • Účinnost závisí na různých faktorech, včetně typu pigmentu a jeho hloubky.

Dermabraze – mechanické odstranění vrchní vrstvy kůže

Ať už to chcete zkusit úplně bez make-upu, nebo jen hodláte změnit jeho podobu, nic vám nebrání. Dermabraze je další možností pro odstranění permanentního make-upu. Tato metoda spočívá v mechanickém odstranění vrchní vrstvy kůže, kde se nachází pigment permanentního make-upu. To se obvykle provádí pomocí rotačního nástroje s abrazivními hlavicemi. Prostě speciální frézkou. Dermabraze je účinná, ale může způsobit značné podráždění pokožky, což si vyžádá i několik dní na zotavení.

Výhody dermabraze:

  • Relativně rychlé odstranění pigmentu.
  • Cenově přijatelné řešeni.

Nevýhody dermabraze:

  • Může to být bolestivé a někdy to vyžaduje lokální anestezii.
  • Dlouhá doba zotavení a možnost tvorby jizev.
  • Účinnost závisí na dovednostech odborníka a typu pigmentu.

Proč je nejlepší volbou laser?

Každý zkušený odborník vám jistě potvrdí, že je laserová metoda pro odstranění permanentního make-upu nejvhodnější, a to z několika důvodů. Lasery používají vysokou intenzitu světla, které přesně cílí na pigment permanentního make-upu, čímž ho rozloží na malé částice, které může tělo snadno vyloučit. Tato metoda je vysoce efektivní a obvykle také téměř bezbolestná. Výhod má však ještě víc.

  • Rychlost – laserová metoda je poměrně rychlá. I když může být potřeba více sezení, toto řešení mnoho času nezabere.
  • Bezbolestnost – lasery používají chlazení k eliminaci bolesti a nepohodlí během procedury.
  • Žádné jizvy ani jiné stopy – metoda nezanechává žádné jizvy nebo jiné trvalé stopy na kůži.
  • Vysoká efektivita – lasery umožňují specialistovi precizně cílit na pigment permanentního make-upu – práce je efektivní a bezchybná.

Jak ošetření laserem probíhá?

Make-up ani další pomůcky k líčení nevydrží věčně. Podobné je to i s permanentním make-upem. Nechcete-li však čekat, až vybledne, sáhněte po laseru! 

Laserové odstranění permanentního make-upu začíná konzultací s odborníkem. Ten zhodnotí typ a hloubku pigmentu a určí nejvhodnější nastavení laserového přístroje. Během samotného zákroku budete chráněni brýlemi. Práce s laserem je poměrně rychlá. Zřejmě pocítíte mírné píchání nebo pálení, ale nepůjde o nic dramatického.

Po zákroku bude kůže lehce zarudlá a možná trochu oteklá, ale tyto projevy jsou samozřejmě jen dočasné. Obvykle zcela odezní během prvních dní po ošetření. Po proceduře se vyplatí o pokožku pečovat. Používat zvláčňující krém, a také se na čas vyhýbat přímému slunečnímu záření.

Počet sezení a výsledky

Přesný počet sezení nutných k perfektnímu odstranění permanentního make-upu laserem závisí na různých faktorech. Roli hraje typ pigmentu, jeho hloubka a také barva. Obvykle je třeba provést několik sezení, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků.

Výhody laserové metody:

  • Celkem rychlý proces odstranění.
  • Méně bolestivé řešení než jiné metody.
  • Téměř žádné riziko jizev.
  • Přesná práce s přístrojem.

Nevýhody laserové metody:

  • Náklady mohou být ve srovnání s jinými metodami o něco vyšší.
  • Může vyžadovat více sezení pro kompletní odstranění.

Řešení se vždycky najde

Odstranění permanentního make-upu se rozhodně obávat nemusíte. A to ať už nakonec sáhnete po kterékoliv z dostupných metod. Přestože je laserové řešení považováno za nejefektivnější, a to jak odborníky, tak lidmi, kteří ho na sobě už vyzkoušeli, lze se nežádoucího make-upu zbavit i jinak. Svěříte-li se do rukou zkušených specialistů, nemusíte mít strach ani z použití solného či jiného roztoku. A šikovný odborník zpravidla zvládne i práci s frézkou. 

Řešení se zkrátka vždy najde. Je jen na vás, jakou cestu si vyberete.

Růžena Hlavsová