Velký sál pražské Lucerny, 12. listopadu 2015, 19:00 – tři údaje, které pro fanoušky české country symbolizují nezapomenutelný večer. Večer, kdy se na jednom pódiu sešli Tučňáci, Fešáci, Taxmeni a Greenhorns, aby společně se svými hosty upozornili na hned několik významných výročí, 50ti lety české country hudby počínaje a 20ti lety od úmrtí Michala Tučného konče. Nyní Supraphon na 2CD a 2DVD pod názvem Půlstoletí české country vydává záznam tohoto unikátního vystoupení.

Poctivě zaplněná dvě CD a dvě DVD, která vznikla v produkci iniciátorů koncertu Antonína Kny a Karla Mrkvičky, čítají na 2 CD celkem 40 skladeb (DVD obsahuje navíc píseň Lojza a Líza v podání Fešáků a instrumentálku Foggy Mountain Breakdown). Svorně se o ně podělily všechny zúčastněné kapely, zavzpomínaly při tom na svá výročí (Greenhorni 50, Taxmeni 45, Fešáci 40 a Tučňáci 35 let úspěšné existence) a rovněž zahrály songy legendárního Michal Tučného.  Při té příležitosti se na pódiu objevili také zajímaví hosté, třeba Michaela Tučná, Rosťa Fišer nebo Petr Kocman.

Mimořádnost této novinky podtrhuje fakt, že kromě „obligátního živáku“ čítá několik zajímavých bonusů. Na druhém DVD najdeme dokumenty zasazující fenomén country i tohoto koncertu jako takového do uceleného obrazu. Obrazu, v němž se s oslavami snoubí historie české country formou vzpomínkových rozhovorů s řadou pamětníků i účastníků večera nebo pohledem do zákulisí příprav této jedinečné akce.

Pověstnými třešinkami na dortu jsou pak již zmíněná instrumentální skladba Foggy Mountain Breakdown v podání více než desítky předních tuzemských banjistů a závěrečná píseň Rovnou, tady rovnou, kterou si společně zahráli všichni zúčastnění.

Když k tomu všemu vezmeme v potaz více než reprezentativní sestavu kapel a jejich hostů společně s osobnostmi konferenciérů večera Pavla Zedníčka a Pavla Bezoušky, je nasnadě, že vzniklo něco, co se velmi pravděpodobně v takovém složení už nebude nikdy opakovat. Ostatně půlstoletí se neslaví každý den a toto 2CD + 2DVD dokazuje, že to byla oslava jako řemen. Díky jejímu do detailů vypiplanému záznamu můžeme být takřka kdykoli při tom …

Růžena Hlavsová