Jaký je ideální nápoj pro romantickou schůzku? Dojem zanechají francouzská šumivá vína. Váš protějšek si o vás udělá obrázek nejen na základě vybraného místa schůzky a  příjemného vystupování. Chcete-li dobře zapůsobit, oslňte svou budoucí polovičku i vhodně zvoleným nápojem. Zjistíte-li si o něm ně i navíc i zajímavé informace, nezaskočí vás žádné zvědavé otázky a budete působit sebevědomě. Takže pokud vás čeká první rande nebo se byste se rádi blýsknuli znalostmi o červeném nebo bílém víně na společenské události, pak se vám budou hodit informace z tohoto článku. V něm se totiž dočtete to nejpodstatnější o francouzských sektech.

Francouzská šumivá vína – rozdělení podle množství cukru

Francouzské sekty se jako jiná šumivá vína rozlišují podle toho, kolik v nich zůstalo zbytkového cukru. Ten výrazně ovlivňuje výslednou chuť nápoje, která může být velice sladká a nebo naopak. Z toho důvodu se před schůzkou zkuste informovat, co vašemu partnerovi vyhovuje více, nebo mít pro jistotu připraveno několik variant. Na základě procentuálního množství cukru se sekty dělí na:

 • Brute Nature – méně sladké – neobsahuje ani 3 g cukru na litr
 • Extra Brut – 0 – 6 g/l
 • Brut – zhruba 15 g/l
 • Extra Dry – 12 – 20 g/l
 • Dry – 17 a 35 g/l
 • Demi – sec – sladší typ – 33 – 50 g/l
 • Doux – sladký sekt – přes 50 g/l

Co charakterizuje pravé šampaňské

Francie se vyznačuje nejlepšími víny a proslulými vinařskými oblastmi. Tomu přispívá především tamější klima, které je vhodné pro pěstování révy, a z generace na generaci děděné know how. Oba tyto faktory dělají z francouzských šumivých vín ten nejlahodnější nápoj a jedničku na trhu. 

Právě francouzská oblast Champagne, určuje pravé šampaňské na základě statusu chráněného místa původu. Pakliže šumivé víno nevzniklo v daném regionu, nemůže nést toto označení, a to i v případě, že chuťově a typově je prakticky totožné. Pravé šampaňské vzniká sekundárním kvašením v lahvi, díky kterému se vytváří oxid uhličitý, jenž způsobuje šumivý efekt. Můžete se setkat s klasickou bílou formou tohoto nápoje i s oblíbenou variantou rosé, kterou reprezentuje například Champagne Rosé Brut ze stáčírny Champagne Deutz.

Jaké  druhy šampaňského existují

Šampaňské se kromě rozdělení na typy podle obsahu zbytkového cukru, rozlišuje také několik druhů na základě použitého výrobního procesu:

 • Sekt – vzniká primárním nebo sekundárním kvašením hroznů (někdy také moštu). Skladován je v lahvích s korkovým špuntem či plastovým víčkem.
 • Frizzante – speciální typ šumivého vína vyznačující se svou jemností. Tlak bývá u typu Frizzante menší než u klasických vín, a proto se často  uzavírá pivním víčkem.
 • Perlivá vína – jsou sycená oxidem uhličitým při stáčení do lahví – mají silné perlení.
 • Ročníkové a neročníkové odrůdy – rozdíl spočívá v použitých odrůdách.V případě ročníkového šampaňského je všechna použitá réva sklizena ve stejném roce. Neročníková varianta obsahuje až na výjimky směs hroznů, které nebyly sklizeny ve stejném roce a nehodí se tedy ani k archivaci.

Jaké sklo je určeno pro podávání šumivého vína

Abyste se vyhnuli nepříjemného faux pas, nezapomeňte pro podávání nápoje použít vhodné sklenky a udržovat víno při správné teplotě. Pro sekt je nejvhodnější sklo ve tvaru tulipánu, tzn. zúžené směrem k hrdlu. Tento tvar udrží dlouho stabilní aroma a prospívá také perlení. Ničím nezkazíte ani jeho servírování ve sklenici typu flétna, jež je úzká po celé své délce. Pakliže se bude podávat velice sladké a aromatické víno, můžete jej rozlít do speciálních misek na sekt.

To jsou tedy základní informace k francouzským šumivým vínům. Dočetli jste se, jakým způsobem se nápoj dělí podle množství cukru. Zjistili jste, co charakterizuje pravé šampaňské, a na jaké druhy se dělí na základě použitého výrobního procesu. V neposlední řadě jste získali přehled o tom, do jakých sklenic by se šumivé víno mělo servírovat, abyste si neudělali ostudu. Teď už jen stačí domluvit si termín schůzky a vše naplánovat.

A co byste pili na prvním nejraději rande vy? Preferujete nealkoholické nápoje, nebo dáváte přednost romantické atmosféře, šampaňskému a květinám? Oceníme, když se s námi o své pocity podělíte v komentářích.

Růžena Hlavsová