Pokud máte na těle nechtěné chloupky, patrně vás nebaví je neustále dokola holit. Zbavit se takových starostí natrvalo je rozhodně možné. Nejefektivnější a nejbezpečnější metoda je laserová epilace. Než se začnete rozhodovat, jestli a kam na ni zajít, přečtěte si pár klíčových informací.

 

Co je to depilace?

Jedná se o proces odstranění chloupků z povrchu kůže, tedy té části, která je z vidět pouhým okem. Efekt depilace je krátkodobý a patří sem například klasické holení žiletkou či holícím strojkem.

 

Co je epilace?

Epilace oproti tomu odstraňuje i část pod povrchem kůže, to znamená i vlasový kořínek. Ten můžeme buď dočasně vytáhnout (jako je tomu u použití vosku, pinzety nebo epilačního strojku), nebo ho lze trvale zničit spálením.

 

Jak funguje laserová epilace?

Epilace laserem využívá síly velmi tenkého a intenzivního světelného paprsku, jež proniká skrz kůži směrem k vlasové cibulce. Cibulka a její okolní tkáň má tmavý pigment, které světlo okamžitě a snadno rozpozná. Pokožka zůstává nepoškozená, zatímco kořínek je spálený a chloupek už z něj nikdy nevyroste.

 

Je mezi lasery velký rozdíl?

Ano. Mezi nejvyspělejší přístroje patří diodové lasery. Efektu dosahují nejrychleji a zároveň zcela bezpečně. Nevznikají po nich popáleniny a ošetření nebolí, protože je kůže zároveň intenzivně ochlazována. Některé z nich kombinují laser s radiofrekvencí, která dokáže odhalit a zničit také světlé vlasové cibulky.

 

Která místa na těle se dají laserem epilovat?

Hladkou pokožku bez nutnosti dalšího holení můžete získat téměř kdekoliv a trvalá epilace je vyhledávána jak ženami, tak i muži. Nejčastěji se aplikuje na obličej, nohy, ruce, záda a třísla. Jsou jediná dvě místa, kam se laserový paprsek bezpečně nedokáže dostat – ušní zvukovod a nosní dírky.

Za jak dlouho bude pokožka zcela hladká a bez zarůstání?

Protože se dají zničit pouze cibulky chloupků ve fázi aktivní neboli růstové, musíte absolvovat 6-7 aplikací s rozestupem 4-12 týdnů (podle ošetřovaného místa). Pak už ale vaše kůže zůstane nastálo dokonale hladká. Dokonce hladší, než po běžném holení.

Jaké další metody trvalého odstranění chloupků existují?

Kromě laseru se využívá i permanentní odstranění pomocí kosmetické elektrolýzy (využití elektrického proudu) a širokospektrálního světla IPL (Intense Pulsed Light) někdy zvaného fotoepilace.

 

Jsou mezi všemi procedurami nějaké rozdíly?

Ano, rozdíly jsou značné. Těmi nejvýznamnějšími jsou:

  • počet nutných opakování k docílení žádoucího efekt (nejnižší je u diodového laseru, nejvyšší u IPL)
  • vedlejší účinky (některé metody mohou způsobit podráždění pleti nebo dokonce menší popáleniny)
  • bolestivost (nejméně příjemná je elektrolýza, na druhém místě IPL)

 

Jak se na laserovou epilaci připravit?

  • minimálně dva týdny před aplikací se musíte vyhnout opalování na přímém slunci i v soláriu
  • alespoň dva týdny dopředu se nesmí aplikovat botoxové injekce, výplně, chemické peelingy či dermabraze
  • 3-4 týdny před zákrokem by se neměly používat epilační vosky ani vytrhávání pinzetou
  • k zákroku musí být kůže oholená, čistá a nesmí být použité žádné pleťové krémy ani parfémy
  • po skončení procedury a mezi jednotlivými opakováními je nutné chránit se před UV zářením, doporučuje se používat ochranný faktor nejméně SPF 30. Nesmí se aplikovat botox, výplně apod.

Jak dlouho efekt laserového odstranění vydrží?

Jedná se o zákrok s trvalým výsledkem a pokud absolvujete doporučený počet opakování, měl by vám vydržet nastálo.

Jak odstraňujete nechtěný porost vy? Napište nám o tom!

Růžena Hlavsová