LED panely a LED pásky jsou tou volbou stropního světla do domácnosti, kanceláře, konferenčních místností či jiných pracovních a obytných prostor. Vyměňte staré zářivky za módní osvětlení v podobě LED panelů. Panely můžete umístit do sádrokartonu, podhledových konstrukcí (míněno dolní plocha nosné konstrukce stavby, podhledy musí splňovat kritéria na požadavky osvětlení). Samozřejmě je možné připevnit je na samotný strop. Tento druh osvětlení patří v současné době mezi nejžádanější.

 

LED panely a jejich 4 výhody:

 1. pravidelný rozklad světla
 2. úzké osvětlení
 3. plní funkci hlavního zdroje světla i světla komplementárního čili doplňkového
 4. módní prvek obytné místnosti

 

Rozdělení LED panelů:

 1. Stropní LED panely
 2. Podhledové LED panely
 3. LED panely do sádrokartonu
 4. LED panely závěsné
 5. LED panely přisazené
 6. LED panely stmívatelné
 7. LED panely lineární

Výrobci LED panelů nabízejí různý design počínaje barvami a konče tvary tvary svítidel. V obchodech proto najdete kulaté, čtvercové, kruhové či hranaté panely. Ani stropní panely v bílé barvě nemusí být nudné. Vybírat totiž můžete z teplého či studeného tónu bílé barvy. Možností výběru barev a tvarů panelů je skutečně velké množství. V obchodních řetězcích můžete zakoupit různě výkonné svítidla (12 W, 18 W, 30 W, 40 W nebo 50 W).

Mezi další atributy LED panelů patří: energetická účinnost (watt), úhel vyzařování světelného toku (v Im nebo lumenech), materiál, druh LED integrovaného obvodu, rozměry panelu, životaschopnost, dodávka elektrického napětí (volt) a další.

Pokud se rozhodnete pro LED panely, nemusíte se bát jejich instalace. Ta nevyžaduje žádné specifické znalosti. Stačí být trochu manuálně zručný. Instalace je velice jednoduchá; panely můžete umístit kdekoliv do místnosti, aniž by jste přitom narušili její vzhled. Výhodou panelů je vysoké tempo přenášení světla oproti dříve využívaným starším zářivkovým trubkám. Světlo, které vychází z panelů, nepřitahuje hmyz. Budete tak ušetřeni jeho létání kolem osvětlení a poslouchání bzučení létajících much. V osvětlení nejsou žádné prvky olova a rtuti. Výběrem těchto panelů proto pomůžete chránit životní prostředí. Světlo je šetrné k lidskému oku oproti jiným zdrojům světla (obyčejné či halogenové žárovky).

 

Údržba LED panelů

Aby nedošlo k přehřátí panelů, je třeba i jim věnovat péči. Osvětlení musí být čisté zejména kvůli udržování teploty. Pokud se na světle usadí vrstva prachu, negativně to může ovlivnit jejich životnost. Při montáži je důležité připevnit panely na takový povrch, který není příliš drsný nebo tvrdý, protože by mohlo dojít k zničení panelového laku.

Pokud si nevíte rady s výběrem stropního svítidla, nejdříve by vám mohl poradit někdo z vašeho okolí. Ptejte se na zkušenosti s LED panely svých známých. Nejlepší je ovšem poradit se s prodejcem svítidel v obchodě. Také lze napsat na zákaznickou linku obchodu se svítidly, kde se vám jistě rádi zodpoví vaše dotazy. Určitě si přečtěte recenze od těch, kteří si již daný výrobek zakoupili. Recenze vám mohou nabídnout cenné rady a větší obzor. Pokud se rozhodnete koupit LED panely, bude se vám hodit i další doplňky, třeba montážní klipy určené k upevnění a rámec pro zabudování panelů.

Krátce řečeno, LED panely jako svítidlo nemají chybu, výhod však skutečně hodně

Růžena Hlavsová