Zdravotní, ortopedické nebo z paměťové pěny – takovéto matrace známe všichni.  Co ale takové kokosové matrace? O těch už slyšel málokdo, a přesto si právě ony zasluhují větší pozornost. Jejich poněkud exotické pojmenování může zmást, ovšem není radno na ně kvůli tomu zanevřít. Matrace s kokosovým vláknem jsou hitem současné doby. Spolu se zárukou kvalitního spánku přinášejí i množství dalších pozitiv, o kterých si řekneme něco více. Přiblížíme také materiálové složení matrací a objasníme, proč je kokosové vlákno tak vyhledávané.

A pokud se chcete po přečtení tohoto článku rovnou pustit do výběru vaší matrace, pak rovnou zavítejte také na produktový srovnávač www.jakco.cz

 

Kvalita, pohodlí a příroda v jednom. Kokosové matrace překvapí ne jednoho spáče

Spojení kokosu a matrace dost možná přivede do rozpaků nejednoho z nás. A ono není divu. Kombinace tohoto typu je sice dosti neobvyklá, ale není nereálná. Kokosové vlákno se v textilním průmyslu používá už nějaký ten pátek. Bývá aplikováno nejen při výrobě matrací, ale také rohoží, kartáčů, provazů, dekorativních tkanin a mnoho dalšího. Právě u matrací bývá ovšem využíváno nejčastěji, načež je dělá výjimečnými oproti jiným typům.

 

Kokosy nerostou všude. Jak a odkud se kokosové vlákno získává

Mezi největší producenty kokosového vlákna ve světě patří Indický poloostrov spolu s ostrovem Srí Lanka. Právě z této oblasti se již hotová surovina dováží i do České republiky. Proces její výroby je složitý, a to jak po fyzické, tak časové stránce věci. V jeho konečné fázi se z vláken kokosového plodu a kaučukovníkového mléka zhotoví jakási deska. Ta je následně vložena do matrace, a to nejčastěji spolu s vrstvou polyuretanové pěny. Díky této desce disponuje matrace vlastnostmi, se kterými se u žádné jiné matrace nesetkáme.

5 důvodů proč sáhnout po kokosové matraci

Pružnost

Přestože patří kokosové vlákno mezi ty pevnější typy, oproti běžnému bavlněnému zůstává jeho pevnost spíše minoritní. To způsobuje, že matrace s příměsí kokosového vlákna je velice pružná a elastická. Snáze se tak přizpůsobí lidskému tělu a zaručí, že rozbolavělá záda z tvrdé matrace se stanou minulostí.

Prodyšnost

Vysoká vzdušnost matrace je jednou z primárních předností kokosového vlákna. Vlákna jsou totiž dutá, jelikož jsou tvořena z více než 60% vzduchovou složkou. V matraci je tímto zajištěna neustálá cirkulace vzduchu, což zamezuje přístupu vlhkosti a následnému vzniku plísní.

Odolnost vůči opotřebení

Ruku v ruce s vysokou pružností jde i podstatně vyšší odolnost materiálu. Kokosová matrace se skvěle přizpůsobí vašemu životnímu stylu. Snese vše od běžného spánku, přes bujaré večírkové noci, až po dovádění vašich ratolestí. Odolnost kokosové matrace je velká – vydrží toho opravdu hodně.

Odolnost vůči bakteriím a škůdcům

Kokosové vlákno má, mimo jiné, vysoce hypoalergenní funkci. Kokosové matrace zabraňují výskytu nejen virů a bakterií, ale také hmyzu či hlodavců. Nalezení okousané matrace od myší tak bude minulostí. Přestože je matrace hypoalergenní, kokos jako takový se řadí mezi alergeny, což by alergici neměli při výběru opomíjet.

Recyklovatelnost materiálu

Jelikož se výrobní suroviny řadí mezi plně přírodní materiály, je kokosová deska zcela recyklovatelná. Proces výroby matrací je uskutečněn v souladu s přírodou tak, aby zbytečně nebyla narušena fauna i flora. Navíc, kokosové vlákno i kaučukovníkové mléko patří mezi obnovitelné zdroje, což výrazně přispívá k ochraně přírody kolem nás.

Měli byste zájem o kokosovou matrac? Podělte se o názor!

Růžena Hlavsová