V posledních letech stát velmi zjednodušil možnosti k založení s.r.o. Pro spoustu začínajících podnikatelů je tato cesta více ideální, než jak se říká, makat sám na sebe. Já s tímto výrokem souhlasím. Pokud chci využít něčích služeb, bude na mě působit o trochu lépe, když mi je poskytne firma, a ne samostatný živnostník. Mám pak pocit větší garance kvality. Ale jistě, být to tak vůbec nemusí. Mluvím pouze o laickém nahlížení zvenku.
V čem jsou výhody a nevýhody?
Jak jsem již zmínil, společnost s ručením omezeným působí důvěryhodně a tím pádem i seriózně. Konkrétně takové společnosti ručí jen do výše svého nesplaceného základního kapitálu. Tím se nám riziko podnikání zdá menší, že? A samozřejmě, ne všechny společnosti zvládnou utáhnout samotní společníci. Možnost získání externích financí má takto jistě větší šanci na úspěch.
Nebojte, nezapomněl jsem na nevýhody.
Vlastnit celou společnost rozhodně znamená obstarávat a mít na starosti mnohem náročnější administrativu. Téměř nezbytností je mít vlastní účetní, což nás ale stojí mnohem více peněz navíc. A s tím je potřeba počítat již dopředu před samotným začátkem. Osobně bych tedy s.r.o. zakládal pouze při reálném předpokladu velkého finančního obratu. Další povinností je zveřejňovat roční zisky a jiné, člověk by řekl, poněkud soukromé informace.
Proces zakládání je dost zdlouhavý.
Ano, to je pravda, ale řekněme si narovinu, co v dnešní době zdlouhavé a náročné není, zvlášť, když to obnáší běhání po úřadech a následné očekávání obálek s dopisy. Ať jsem si doposud šel vyměnit občanku, změnit trvalý pobyt, či vyřídit cokoliv dalšího, byl to neuvěřitelně otravný a téměř nekonečný proces. Nikdy jsem se nepohyboval v útrobách našich úřadů, nerad bych tedy někoho neprávem odsuzoval, ale náš systém je podle mého značně zastaralý a zbytečně zdlouhavý. Veškerý můj úkon za poslední roky trval několik týdnů a většinou bylo něco špatně, takže jsem se konkrétně na takový úřad musel dostavit opětovně. Ne všichni bydlí ve městě s potřebným úřadem za rohem, takže jakmile se tam táhnete 25 km a oni vás pošlou zase domů… Někdy se nedivím, že jsou zaměstnanci i klienti na úřadě tak nepříjemní. Ale jak říkám, na vině je systém, nikoliv zaměstnanci. Možná právě i oni jsou z veškerých zbytečností navíc unavení.
A návštěv kvůli založení společnosti by bylo potřeba uskutečnit skutečně mnoho.
Nejprve je nutné sepsat zakladatelský dokument ve formě notářského zápisu, vyplnit živnostenské oprávnění, splatit vklad do banky, podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku, registrovat ji na finančním úřadě a ano, také na sociální a zdravotní pojišťovně. Nevím, jak vy, ale já už veškeré návštěvy úřadů a institucí postupem času zapomněl počítat.
Vyplatí se všechny tyto patálie?
Ale jistěže ano, pokud chcete podnikat opravdu ve velkém a v takových sférách, ve kterých je to potřeba anebo je nezbytné působit seriózně a profesionálně. Je jasné, že například pro řemeslníky s nižším příjmem by byl takový krok zbytečný. Stačí pro ně vystupovat jako OSVČ a jejich vlastní práce vytváří jejich objektivní image. Pokud se nemůžete rozhodnout mezi OSVČ a s.r.o., bude vám nápomocný tento článek.
V čem ještě je stát vůči podnikatelům nápomocný?
Ještě donedávna stálo založení společnosti 11 300 Kč. Od tohoto roku se částka snížila na necelé 3 000 Kč, což je bezpochyby velmi pozitivní. V tomto článku se dozvíte více informací o přesných částkách nutných k vyřízení všem potřebných administrativních kroků. Dnešní trh novým firmám pravděpodobně velmi přeje. Tento článek poskytuje informace o přesném počtu nově vzniklých společností v posledních letech.