I když by se mohlo zdát, že pro prodej bytu je Praha ideálním místem, nesmíme zapomenout na úskalí velké konkurence. Je otázkou, zda právě tak objemný trh vyžaduje nutnost odborné pomoci.Nebo opravdu ušetříte, když se ujmete prodeje osobně? Vždyť podle některých názorů by to mělo jít samo.

 

Prodej bytu – Praha láká i svými okrajovými částmi

Samozřejmě v souvislosti s hustotou zalidnění je úměrný i podíl Prahy na celkovém prodeji bytů v republice. Praha sice vládne statistikám, ale pozor! Její centrum už v tomto případě zdaleka není hlavní tahoun. Znakem nové doby je zájem o novostavby na jejích okrajích. Zájem o byty zde zaznamenal v poslední době nebývalý růst. A tady může číhat nebezpečí. Rozsáhlá nabídka, i s tím spojená konkurence, zdaleka nebudou předpokladem pro snazší průběh prodeje. Naopak dávají více možností pro podvody i nevýhodné nabídky. Platí, že čím větší město, tím obezřetnější přístup se vyplácí.

 

Sám sobě makléřem

Mnohé zřejmě napadne, že budou-li prodávat samostatně, ušetří za provizi realitního makléře. Pokud se tak rozhodnete i vy, je dobré nezapomenout, že úspěšný obchod vyžaduje pečlivé splnění některých důležitých bodů.

 • Cena
  • Neměla by být nadhodnocená. Vaše představa musí být reálná.
 • Prezentace
  • K úspěšnému a rychlému prodeji vždy pomůže vzhled bytu. Čistý a i lehce naaranžovaný byt na fotografiích působí intenzivněji na osobnost potenciálního klienta.
 • Ideální inzerát na těch správných místech
  • Pravopisné chyby ani přehnaná strohost nebudou ty správné předpoklady pro úspěšný prodej. Při psaní textu je dobré o něm přemýšlet jako o reklamě, která chce přesvědčit zákazníka. S umístěním vám pak mohou pomoci, vedle běžně známých inzertních stránek, i sociální sítě.

 

Pomoc odborníka bude na místě a vyplatí se

Přestože se rozhodnete prodej zvládnout sami, nevyhnete se vyhledání jistých odborníků. Tím hlavním spojencem by pak měl být právník. Dobrý advokát zajistí:

 • kupní smlouvu
 • bezpečný převod peněz a jejich případné uložení
 • převod vlastnictví v katastru

Při prodeji bytu se nikdy nejedná o malé částky. Opatrnost a odborná konzultace tak budou více než na místě.

Odhad nemovitosti vyžaduje také svého specialistu Vlastní odhad nemovitosti by měl být pouze orientační.Je však dobrým záchytným bodem, díky kterému pak budete umět lépe posoudit, zda se vás někdo snaží přelstít či ne.Profesionální odhad obdržíte nejlépe od soudního znalce. Jejich čas je sice v tomto ohledu zdaleka nejdražší, ale výsledkem je oficiální znalecký posudek, jehož právní hodnotu nikde jinde nezískáte.

 

Tržní ocenění vám vystaví také:

 • soukromí odhadci
 • odborníci pracující pro konkrétní realitní kancelář
 • bankovní odhadci

Na odborníky z řad bank se obrací převážně při prodeji nemovitosti s hypotékou. Ať bude váš výběr jakýkoliv, je dobré vždy pečlivě zvážit všechny možnosti.

 

Jaká je hodnota vašeho času?

Prodej bytu může být vysilující, proto pokud to není vyloženě vaším koníčkem, připravte se na náročné období pro vaši psychiku i tělesné zdraví.

Když si spočítáte čas strávený prodejem a jeho přípravou a vynásobíte ho hodnotou vašeho času, dostanete částku, kterou můžete srovnat s provizí realitní kanceláře. S tou budete navíc ušetřeni řady starostí.Většina z nich také nabízí služby svých spřízněných nebo přímo zaměstnaných právníků a odhadců. Jejich honoráře mohou být v celkovém balíčku nabídky výhodnější, než když je navštívíte samostatně.

Vybrat si způsob jakým budete postupovat je vždy prvním krokem na cestě ke skvělému obchodu. Při vyhodnocování všech potřebných bodů je dobré zamyslet se i sám nad sebou a svými schopnostmi. Prodej nemovitosti sebou totiž nese mnoho zodpovědnosti.

Prodali jste úspěšně svou nemovitost nebo se na to chystáte? Důvěřujete realitním makléřům a kancelářím? Naše diskuze je otevřena právě pro vás.

Růžena Hlavsová