Dětský pokojíček je takové malé království našich ratolestí. A ať my dospělí chceme nebo ne, platí v něm jejich pravidla a jejich pořádek. Často se v něm snoubí herní prostor s tím na spaní a právě na to bychom měli při výběru dětské postele myslet. Ta by měla svou kvalitou zaručit bezchybnou spánkovou hygienu, která je pro jejich zdravý vývoj naprosto nezbytná. Zároveň by svým provedením měla být hravá a pro děti atraktivní, přesto vkusná, aby s ní mohly odrůst. Jak ji vybrat? Jednoduše v těchto 4 krocích!

 

Správná konstrukce jako základ

Představte si, že vcházíte do dětské ložničky. Co vás upoutá nejdříve, nepočítáme-li hračky, které nejsou na svém místě? Správně – postel, resp. její konstrukce. Na co se zaměřit, až budete hledat tu svou?

 

  • Design
  • Odolnost
  • Bezpečnost a pohodlí
  • Úložné prostory

 

1. Design

Dětské postele 160 x 80 cm jsou vhodné až pro školáky do 10 let, proto se rozhodně nemusíte bát propustit uzdu fantazii a vybrat takovou s nezvyklý tvarem či dekorativním prvky. Děti si je zamilují!

 

Velmi oblíbená je konstrukce ve tvaru domečku, jenž poskytne pocit útulnosti, snadno se stane součástí dětských her a nabízí možnost dalšího dekorování. Elegantní minimalistické provedení v jemných barvách pak harmonicky ložnici doplní a stane se v ní jedinečným kouskem, který budou kamarádi vaší ratolesti určitě závidět.

 

I když si z prostorových důvodu nemůže dovolit rozsáhlejší konstrukční řešení, můžete i tak dítěti pořídit postel opravdu stylovou. K dostání jsou třeba ty s ozdobnými čely pro princezny či výřezy hvězdiček nebo dinosaurů pro malé objevitele. Mnoho místa nezaberou, přesto jsou nanejvýš originální.

 

2. Odolnost

Také jste jako děti s chutí skákali do postele či na ní? Bez kvalitních odolných materiálů, jež tyto aktivity vydrží, se neobejdete. Sázkou na jistotu představují konstrukce z přírodního masivního dřeva, obzvlášť rezistentní je pak to borovicové. To si své prvotřídní vlastnosti uchová i po dlouhých letech užívání.

 

3. Bezpečnost a pohodlí

Zejména pořizujete-li postýlku pro opravdu malé děti, určitě byste se měli podívat po takové s boční lištou, která je ochrání před pádem.

 

Bezpečnost a pohodlí zároveň se spojují v otázce minimální výšky postele. Ta by měla být alespoň 40 cm včetně matrace. Na druhou stranu mnohem vyšší modely mohou být pro děti opravdu nekomfortni.

 

Doporučujeme cílit na postele s pružnými lamelovými rošty, jenž svou vzdušností zaručují skvělé hygienické podmínky, v tomto věku věku velmi důležité v rámci prevence vzniku alergií.

 

Nezanedbatelným bodem je také zdravotní nezávadnost povrchových nátěrových látek a laků, v jejichž těsné blízkosti budou vaši drobečci usínat. Tu lze ověřit přítomností certifikátů a atestů Státní hygienické stanice nebo Národního ústavu hygieny.

 

4. Úložné prostory

Udržet dětský pokoj uspořádaný mohou pomoci integrované úložné prostory. Jednoduchým způsobem tak odklidíte z očí například sezónní oblečení, které zrovna nepotřebujete, schováte hry a hračky, popřípadě do nich uložíte náhradní přikrývky, polštáře a povlečení. A vaše dítko už nebude muset mít strach, že pod postelí číhá strašidlo.

 

Rané dětství je krásný bezstarostný čas plný her, kdy se naplno rozvíjí fantazie a představivost. Pořiďte svému dítěti postel, která jeho zvídavost a kreativitu podnítí a současně vytvoří útulné a bezpečné prostředí pro zdravý spánek. Kromě hravého designu chtějte i maximální funkčnost a hledejte jak ochranné prvky, tak rezistentní materiály. Praktické úložné prostory umístěné pod roštem jsou pak skvělým řešením pro velikostně skromnější pokojíčky. Nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru a spokojenost těch nejmenších!

Originální postýlka může určitě hrát důležitou pomocnou roli v období, kdy dítě začíná spát samo ve své vlastní ložnici. Máte nějaké další osvědčené tipy, tak tuto změnu dítěti co nejvíce ulehčit?

Růžena Hlavsová