Raketový pokrok v medicíně snadno zaznamená i zdravý jedinec. Stačí, aby mezi jednotlivými těhotenstvími ženy byl několikaletý odstup. Taková maminka bude překvapena, kolik různých vyšetření u později očekávaných potomků přibylo.  Určení pohlaví dítěte na základě ultrazvuku, popř. dalších metod, je dnes samozřejmá standardní záležitost. Jak bylo napínavé do poslední chvíle nevědět, co vlastně čekáme, pamatují už jen dnešní babičky. Málokterá současná matka však odmítá nebýt zasvěcená do toho, co ví její lékař. Některé staromilce to možná – a trochu oprávněně – mrzí, co ale nikdo nebude lékařům vyčítat, že poměrně brzy dokážou přesně určit, kolik plodů se v bříšku vlastně skrývá. O překvapení tohoto druhu na porodním sále nestojí opravdu nikdo. 

Násobte dvěma?

Proč? Důvod je nasnadě.. Aby se mohlo užívat dvojnásobné radosti, musí být pro každé z miminek vše dávno před porodem pečlivě připraveno. Rodinný rozpočet dostane trochu zabrat, protože většinu vybavení musí mít každé z dětí vlastní. Vedle maminky, která je jedinečná a nenahraditelná, se nicméně najde pár dalších věcí, které mohou mít drobečci společné. Jednou z nich je kočárek pro dvojčata.  O jaký přepravní prostředek se jedná? Větší a těžší je právě jen tak, aby se do něj pohodlně vešli dva kojenci a přitom jej mohla tlačit jedna osoba. Jeho rozměr rozhodně není dvojnásobný, takže se dá předpokládat, že projede všemi běžnými místy, kterými se rodič bude na procházce ubírat. A v neposlední řadě nebude potíž s ním cestovat v městské hromadné dopravě. 

Ono je tam ještě jedno 

Dříve bylo možné zaslechnout tuto větu nejen z úst udiveného porodníka, ale také od kolemjdoucích obdivovatelů, které překvapila přítomnost dvou dětí v jednom kočárku. Pokud se s dvojčaty nepočítalo – a nutno dodat, že v dobách ještě nedávno minulých byla dvojčata opravdu vzácností – byl v rodině připraven normální kočárek standardních rozměrů. A jestliže se nejednalo právě o velikost XS, nerozpakovali se rodiče uložit oba sourozence vedle sebe. Dvojčata bývají menší, a tak toto provizorní řešení postačilo na nějakou dobu, než bylo nutné hasit vzniklý požár. Ještě že dětská paměť vědomě nesahá tak daleko, jinak by mezi sourozenci bylo spousta sporů, kdo se kvůli komu musel mačkat! 

Někdy k mačkání ani nedošlo. Zkrátka se rozhodlo, že kočárek bude využíván na střídačku a jedno z dětí bude zůstávat doma. Dnes je situace o dost jinačí. Rodiče se svým dětem věnují na plný úvazek a chtějí pro ně ten největší komfort. S dvojčaty se dnes počítá, mimo jiné proto, že vícečetná těhotenství bývají důsledkem umělého oplodnění, ke kterému se utíká stále více párů. Ať je způsob početí jakýkoliv, jakmile žena spatří při ultrazvukovém vyšetření dvě tlukoucí srdíčka, nemůže být na pochybách. V té době má minimálně půl roku na to, aby provedla požadované duplicitní změny. Co z toho vyplývá? Nepořizujte dětský kočárek předtím, než budete mít specialistou potvrzenou jistotu, kolik miminek musíte očekávat.

Více, a přesto méně

Obavy z příchodu dvojčat jsou zcela pochopitelné. Dvojnásobné štěstí představuje dvojnásobné vytížení, zapojení dalších pomocných rukou a v neposlední řadě i více financí. Přesto lze s jistotu tvrdit, že dvojčata vyjdou levněji než dva jedináčci – podobně jako kočárek pro dvojčata nestojí tolik jako dva samostatné kočárky.  Je to jednak z důvodu úspory za společné pomůcky, jednak za zkrácení doby, během které je jeden z rodičů omezen ve výdělečné činnosti. I když na peníze v souvislosti s dětmi nikdo přímo nepomýšlí, zjištění je to příjemné. 

Máte zkušenost s péčí o dvojčata? Jak na ni vzpomínáte?  

Růžena Hlavsová