Tento základní přehled o možnostech tvorby webových stránek vás seznámí s přednostmi i nástrahami placených šablon. Také vám přiblíží rizika webů zdarma. Pokud si troufáte na on-line stránky svépomocí, alespoň se vyhnete nejčastějším chybám. V opačném případě už budete vědět, proč si objednat web na míru u profesionálů. 

Tvorba webových stránek – poplatky, kterým se nevyhnete

Ať už přistoupíte k výrobě webu ve vlastní režii nebo si najmete firmu, v obou případech počítejte  s pravidelnými výdaji za doménu a webhosting. Doména je ve virtuálním světě shodná s běžnou domácí adresou. Dodavatelské firmy si za ní účtují každoroční poplatek. Kromě domény potřebujete ještě on-line pozemek čili webhosting hrazený rovněž paušálem. 

Subdoména zdarma – to je past

Některé firmy, které prodávají webové šablony, nabízí web na zkoušku zdarma. Obvykle to má háček. Vaše doména se tak stává subdoménou a obsahuje jako přílepek i název hostitelské firmy. Pokud vaši zákazníci nezadají do vyhledávače celý název subdomény úplně přesně, tak vás na internetu nikdy nenajdou. Weby zdarma mají totiž jediný účel – nalákat zájemce, který stráví desítky hodin výrobou absolutně nedohledatelného webu. Vynaložené úsilí ho pak odradí od migrace ke konkurenci a on místo toho přejde na placenou verzi.

Doména za peníze, kterou nechcete

Vaše doména například ve tvaru www.vasefirma.cz je to první, co návštěvník vidí. Musí tedy vystihovat podstatu vašich stránek a musí být snadno zapamatovatelná. Strávit týden nebo i měsíc přemýšlením nad konečným zněním adresy je zcela oprávněné. Proč? Protože doména se vám pak objevuje také v emailech ve třeba tvaru r[email protected]. Pokud se to lidem špatně píše a dělají chyby, tak vám pak nechodí pošta a ztrácí se poptávky. Divili byste se, kolik podnikatelů si už postavilo web na krkolomné doméně, dokonce si ji natiskli i na vizitky a pak to celé předělávali.

Některé povedené názvy on-line adres už nemusí být volné. Ověřte si zdarma dostupnost domény přímo na úvodní stránce českého poskytovatele.

WordPress – udělej si sám

Webovky svépomocí si můžete vyrobit v nejoblíbenějším redakčním systému na světě jménem WordPress. Bezplatně si vytvoříte firemní blog, web a dokonce i e-shop. Administrace WordPressu pochopitelně umožňuje i nákup profesionální webové šablony, nadstandardních doplňků zvaných pluginy a prémiových widgetů. Tyto vychytávky vám umožní sestavit web na míru.

Svépomocný web a tradiční přešlapy

Tvorba webových stránek je práce jako každá jiná a teprve praxe z vás udělá mistra. Dokonce ani placené šablony s velmi intuitivním ovládáním vám nezaručí vysokou návštěvnost. Většina amatérských kutilů podceňuje jednoduchou, přehlednou a stabilní strukturu on-line prezentace, která se projevuje jako menu. Zákazníci se jim pak na webu ztrácí a odchází nakoupit jinam. Tvrdý oříšek představuje rovněž obsahová a vizuální úprava textů na úvodní stránce zvané landing page. Stejný problém vzniká u textové prezentace zboží v e-shopu nebo u článků na blogu. Tato problematika již spadá do odvětví SEO optimalizace, které se vyplatí svěřit odborníkům.

Nezapomeňte na správu webu

Internetová prezentace se podobně jako dům neobejde bez technické údržby. Pokud se zpomalené stránky načítají deset vteřin, tak je návštěvník prostě vypne. Zastaralé weby, které nejsou responzivní a tím pádem se nedají prohlížet na mobilech, nemají proti moderním on-line kulometům šanci. Pamatujte, že dokončením stavby webu práce nekončí. Vždy střízlivě posuďte, zda pravidelnou technickou správu zvládnete opravdu sami.

Seriozní firmy vždy nabízí možnost nezávazné a bezplatné konzultace ceny webu i dalších služeb včetně SEO optimalizace a technické správy. Pokud jste usoudili, že si na svépomocný web netroufáte nebo nemáte čas, neváhejte poptat několik webařských firem, ať můžete porovnat nabídky. Případné otázky k doménám, šablonám, SEO i stránkám na míru nám pošlete přes komentáře. Webu ZDAR!

Růžena Hlavsová