Rozhodli jste se pro neviditelná rovnátka? Skvělá volba! Tato moderní alternativa klasických „drátů“ je dnes velkým trendem. A nabízí mnoho výhod – především nenápadnost. Jenže s výhodami přichází i zodpovědnost. Pojďme se společně podívat na to, jak se o neviditelná rovnátka správně starat každý den, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků.

 

Péče o neviditelná rovnátka je nesmírně důležitá

Neviditelná rovnátka vyžadují jiný přístup než tradiční kovové varianty. Nosíte je 20-22 hodin denně, sundáváte je při jídle a čištění zubů. Právě tento režim otevírá prostor pro chyby, které mohou ovlivnit výsledek léčby.

Nedostatečná hygiena vede k hromadění plaku na rovnátkách i na zubech pod nimi. Bakterie v plaku způsobují nejen zápach, ale také změnu barvy rovnátek. A přiznejme si – nikdo nechce nosit zažloutlá „neviditelná“ rovnátka, která jsou najednou všem na očích.

Když něco stojí hodně peněz, chcete, aby to vydrželo co nejdéle. Přesně tak byste měli přistupovat k péči o rovnátka. Správná péče prodlouží jejich životnost a zachová průhlednost.

 

Denní rutina s neviditelnými rovnátky

Ranní vstávání s rovnátky začíná jejich vyjmutím. Zapomeňte na okamžitou snídani! Nejdřív rovnátka ven, pak důkladné vyčištění zubů, a teprve poté snídaně. Po jídle zuby znovu vyčistěte a rovnátka vraťte zpět.

Znáte ten pocit, když vám něco uvízne mezi zuby a nemůžete se toho zbavit? S rovnátky by to bylo ještě horší. Proto je důkladná hygiena po každém jídle alfa i omega.

V průběhu dne vydržte pokušení pít s nasazenými rovnátky něco jiného než čistou vodu. Káva, víno, ovocné šťávy – všechny tyto nápoje mohou rovnátka zabarvit. A navíc, cukr obsažený v nápojích zůstává uvězněný mezi rovnátky a zuby, čímž vytváří ideální prostředí pro vznik zubního kazu.

Večerní rituál by měl zahrnovat i důkladnější čištění. Vyjměte rovnátka, vyčistěte zuby i rovnátka, použijte dentální nit a vše vraťte zpět. Vaše zuby vám za tuto péči poděkují!

 

Správné čištění neviditelných rovnátek

Čištění rovnátek není  věda. Potřebujete pouze jemný kartáček (ne ten, kterým si čistíte zuby!) a mírně teplou vodu.

Proč ne horkou vodu? Neviditelná rovnátka jsou vyrobena z termoplastu, který se při vysokých teplotách může deformovat. Představte si, že si vyzvedáváte nový set rovnátek a druhý den je zdeformujete kvůli příliš horké vodě…

Při čištění rovnátek nepoužívejte běžné zubní pasty! Obsahují abrazivní částice, které mohou poškrábat povrch rovnátek a vytvořit mikro-škrábance, kde se pak usazují bakterie a jídlo.

Co tedy použít?

  • Speciální čisticí prostředky doporučené vaším ortodontistou
  • Jemné antibakteriální mýdlo bez parfémů (opláchnuté důkladně vodou)
  • Roztok z poloviny vody a poloviny bílého octa pro odstranění usazenin

Rovnátka čistěte zevnitř i zvenku. Nezapomeňte na okraje a místa, kde rovnátko přiléhá k zubům. Právě tam se nejčastěji usazují nečistoty.

Že jsou rovnátka opravdu čistá poznáte tak, že jsou zcela průhledná a bez zápachu. Pokud zaznamenáte jakýkoliv zápach nebo zakalení, věnujte čištění více času. Více nejen o čištění rovnátek si poslechnete i v tomto pořadu.

 

Péče o zuby s neviditelnými rovnátky

S neviditelnými rovnátky se stává ústní hygiena ještě důležitější než obvykle. Protože rovnátka vytvářejí uzavřené prostředí, kde bakterie prosperují víc než kdekoli jinde.

Čistěte si zuby minimálně dvakrát denně, ideálně po každém jídle. Používejte kartáček s měkkými štětinami, který šetrně vyčistí i dásně. Nezapomeňte na zadní stranu zubů – často opomíjené místo!

Dentální nit nesmí chybět. Dostane se tam, kam kartáček nemůže, a odstraní zbytky jídla i mezi zuby. Existují i speciální mezizubní kartáčky, které usnadňují čištění u větších mezer.

Ústní voda s fluoridem pomáhá posílit zubní sklovinu a snižuje množství bakterií v ústech. Stačí ji používat jednou denně, nejlépe před spaním.

Víte mimochodem, že i jazyk potřebuje čištění? Na jazyku se usazuje velké množství bakterií, které způsobují zápach z úst. Použijte škrabku na jazyk nebo zadní stranu kartáčku pro jeho šetrné vyčištění.

 

Nošení a skladování rovnátek

Neviditelná rovnátka nosíte 20-22 hodin denně. Ty 2-4 hodiny bez nich jsou vyhrazeny jídlu a čištění zubů. Pokud rovnátka nosíte méně, prodlužujete tím léčbu.

Kam nicméně s rovnátky, když je nemáte v ústech? Vždy do speciálního pouzdra! Kolik případů už bylo, kdy lidé zabalili rovnátka do ubrousku a pak je omylem vyhodili? Víc, než byste si mysleli.

Pouzdro pravidelně čistěte, aby v něm nevznikaly bakterie. Stačí jej jednou denně umýt mýdlem a vodou a nechat uschnout na vzduchu.

Nikdy neskladujte rovnátka v teplém nebo horkém prostředí (auto v létě, blízko radiátoru). Teplo je deformuje. Rovnátka jsou přesně tvarována podle vašich zubů a jakákoli deformace znamená, že nebudou správně fungovat.

Nesnažte se rovnátka ohýbat nebo upravovat – můžete je poškodit. Jestli máte pocit, že nesedí správně, kontaktujte svého ortodontistu.

 

Stravování s neviditelnými rovnátky

Velkou výhodou neviditelných rovnátek je možnost jíst cokoli – protože je při jídle sundáváte! Odpadají všechna ta omezení, která mají lidé s fixními rovnátky.

Pamatujte však, že po každém jídle či pití (kromě vody) byste měli:

  1. Vypláchnout ústa vodou
  2. Vyčistit si zuby
  3. Vrátit rovnátka zpět

A když jste venku a nemůžete si vyčistit zuby? Mějte vždy po ruce malou lahev vody na vypláchnutí úst. V nejhorším případě žvýkačka bez cukru stimuluje tvorbu slin, které částečně neutralizují kyseliny z jídla. Ale není to náhrada za čištění!

Zkrátili jste někdy dobu nošení kvůli dlouhé večeři nebo celodenní akci? Občas se to stane každému. Snažte se však tyto situace minimalizovat a v následujících dnech buďte o to pečlivější.

 

Cestování s neviditelnými rovnátky

Při balení na dovolenou nezapomeňte ani  na vybavení pro péči o rovnátka! Co patří (nebo by mělo) do vaší „rovnátkové“ cestovní sady:

  • Cestovní pouzdro na rovnátka (nejlépe dvě, pro jistotu)
  • Cestovní kartáček na zuby a zubní pasta
  • Malý kartáček na čištění rovnátek
  • Čisticí prostředek na rovnátka
  • Dentální nit
  • Malá láhev vody pro nouzové vypláchnutí

Pokud letíte letadlem, mějte rovnátka a základní pomůcky v příručním zavazadle. A při plánování delší cesty se klidně poraďte s ortodontistou. Možná vám dá dopředu další sady rovnátek nebo poradí, jak postupovat v případě problémů.

 

Řešení běžných problémů

I při nejlepší péči se mohou objevit problémy. Jak je řešit?

  • Zažloutlá rovnátka
    Prevence je nejlepší řešení, ale pokud už k zabarvení došlo, vyzkoušejte roztok z poloviny vody a poloviny bílého octa. Namočte do něj rovnátka na 30 minut a pak jemně vyčistěte kartáčkem. Nikdy nepoužívejte bělidla nebo agresivní čisticí prostředky!
  • Nepříjemný zápach
    Zápach signalizuje přítomnost bakterií. Denní čištění antibakteriálním mýdlem nebo speciálním čistícím prostředkem by mělo problém vyřešit. Pomáhá i pravidelné oplachování rovnátek čistou vodou kdykoli je vyndáte z úst.
  • Prasklé nebo poškozené rovnátko
    S prasklým rovnátkem přestaňte ihned nosit a kontaktujte ortodontistu. Nikdy se nepokoušejte opravit rovnátko sami – lepidla mohou být toxická a navíc by rovnátko už nefungovalo správně.
  • Ztráta rovnátek
    Při ztrátě rovnátek neprodleně kontaktujte vašeho ortodontistu. Ten vám poradí, zda se vrátit k předchozí sadě, nebo přejít na další. V žádném případě nezůstávejte bez rovnátek delší dobu, zuby se rychle vracejí do původní pozice.
  • Bolest a nepříjemné pocity
    Určitý tlak po nasazení nové sady rovnátek je normální. Obvykle odezní během několika dní. Pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, může jít o problém s ostrou hranou rovnátka nebo špatným dosedáním. V takovém případě vyhledejte pomoc ortodontisty.

 

Kdy kontaktovat ortodontistu?

Ne všechny situace zvládnete vyřešit sami. Kontaktujte svého ortodontistu, když:

  • Rovnátko prasklo nebo se poškodilo
  • Ztratili jste rovnátko
  • Máte přetrvávající bolest nebo nepříjemný pocit
  • Rovnátko výrazně změnilo barvu a domácí metody nepomáhají
  • Zpozorujete jakékoli změny v ústech – podráždění, otlaky, krvácení dásní
  • Máte pocit, že léčba neprobíhá podle plánu

Nebojte se svého ortodontistu kontaktovat i s drobnými obavami. Proto ho máte! Včasné řešení malých problémů zabrání větším komplikacím později.

 

Produkty pro péči o neviditelná rovnátka

Na trhu existuje mnoho produktů určených speciálně pro péči o neviditelná rovnátka. Co stojí za vyzkoušení?

  • Čistící prostředky
    Existují speciální tablety, které rovnátka vyčistí a dezinfikují. Stačí tabletu rozpustit ve vodě a rovnátka ponořit na doporučenou dobu.
  • Speciální kartáčky
    Malé kartáčky s jemnými štětinami navržené speciálně pro čištění rovnátek dosáhnou i do obtížně přístupných míst.
  • Cestovní sady
    Kompaktní balení všeho potřebného pro péči o rovnátka na cestách – pouzdro, kartáček, čisticí prostředek.
  • Retainer Retriever
    Malý nástroj s háčkem, který pomáhá vyndávat rovnátka bez použití nehtů – hygieničtější a šetrnější způsob.
  • Chewie
    Speciální žvýkací pomůcka, která pomáhá lépe usadit rovnátka po nasazení a snižuje pocit tlaku.

 

Návyk je cesta k hezčímu úsměvu

Péče o neviditelná rovnátka se časem stane automatickou součástí vašeho dne. Ze začátku si možná budete muset nastavovat připomínky, ale brzy si vytvoříte návyk.

Pomáhá spojit péči o rovnátka s činnostmi, které už děláte automaticky – čištění rovnátek během ranní a večerní hygieny, kontrola pouzdra před odchodem z domu atd.

Motivujte se vizualizací konečného výsledku. Fotky „před“ vám připomenou, proč celou léčbu podstupujete. Každý den správné péče vás přibližuje k cíli – krásnému úsměvu.

Růžena Hlavsová