Létáte často do zahraničí? Chystáte se na pracovní cestu nebo dovolenou s rodinou? V tomto článku Vám poradíme jak a kde zaparkovat a také kolik za takovou službu zaplatit, abyste se nenechali ošidit. Parkování u letiště má stigma předražené služby, je tomu ale opravdu tak? Existují jiné možnosti než oficiální letištní parkoviště? A dá se někde stát i zadarmo? V následujících odstavcích si povíme více.

Jaké vlastně máme možnosti parkování u letiště?

Máte koupené letenky a sbalené kufry v autě. Kde ale váš vůz nechat, než se vrátíte? V zásadě máte tři různé možnosti:

  • Oficiální parkoviště – asi každé mezinárodní letiště disponuje vlastním parkováním bezprostředně u nástupních terminálů. Ceny těchto služeb se liší, obecně jde ale o velmi komfortní variantu.
  • Neoficiální soukromá parkoviště – poblíž letišť obvykle naleznete mnoho provozovatelů, které nabízí stání pro vaše auto. Cena bývá nižší, než na letištním parkovišti a v nabídce jsou různé doplňkové služby.
  • Bezplatné stání – jestliže nechcete za parkovné platit vůbec, můžete si zjistit, zda jsou v okolí letiště místa k parkování zdarma. I tato varianta má ovšem své nevýhody a po příletu vás může čekat nemilé překvapení.

Oficiální letištní parkoviště je častou volbou turistů.

Každé letiště nabízí trochu jiné služby pro motoristy a jejich vozy. Pro příklad si uvedeme, jaké možnosti máte na letišti Václava Havla v Praze.

  1. První možností je krátkodobé stání v rámci 15 minut. Jestliže jedete například pouze někoho vysadit u terminálu, je tato možnost ideální. Prvních patnáct minut je vždy zdarma, to se hodí při rychlém vyřízení bez zdržení. Jestliže ovšem zůstanete více než čtvrt hodiny, zaplatíte 100 Kč za každých 30 minut.

  2. Můžete také zvolit krátkodobé stání, kde je nastaven hodinový tarif. Toto se hodí, máte-li například na letišti schůzku, nebo když chcete doprovodit vaše blízké k odbavení a zpříjemnit jim tak chvíle čekání na let. V tomto případě se jedná o šedesát korun za každou započatou hodinu.

  3. Jestliže odlétáte do ciziny, ale na letiště jste přijeli vlastním vozem, je tu pro Vás možnost dlouhodobého parkování, kde se cena počítá na počet dnů. Cena zde není stanovena za každý den. Ceník je uzpůsoben tak, že čím delší dobu budete na parkovišti stát, tím méně v průměru za den zaplatíte. Cena začíná od 790 Kč za 4 dny.

Soukromá parkoviště v okolí letiště přináší značnou finanční úsporu.

Jestliže se Vám zdá parkování na letišti příliš drahé, můžete si vybrat jedno z přilehlých soukromých parkovišť. Některá z nich mohou ležet ve vzdálenosti až 15 minut jízdy od letiště. Jejich provozovatelé se tomuto však přizpůsobili: po zaparkování vašeho automobilu naloží Vás i celou vaši rodinu se zavazadly do mikrobusu a k terminálu vás dopraví zdarma! Po naplánovaném příletu vás opět vyzvednou a dopraví zpět k autu.

A jaké jsou tedy ceny soukromých provozovatelů? Pro srovnání s předchozím údajem, za 4 dny můžete například zaplatit pouhých 500 Kč, za celý měsíc jen 1100 Kč. V porovnání s cenami letiště se toto opravdu vyplatí, zvláště při delší cestě.

Navíc provozovatelé nabízí doplňkové služby jako automyčka, kryté stání, dohušťování pneumatik, atd. Samozřejmostí je nepřetržitá ostraha, kamerový systém a dobré pojištění proti krádeži a jiným faktorům. Vaše vozidlo je tak opravdu v bezpečí.

Nechcete za parkování platit vůbec?

Chcete zaparkovat zadarmo a peníze si raději užít na dovolené? I pro Vás je tu možnost. V okolí letiště existuje několik známých míst a ulic, kde není stání ošetřené parkovným a můžete zde své auto nechat i delší dobu.

V Praze se jedná o ulici U letiště, Za Vokovickou vozovnou, ulice Navigátorů a U Prioru. Jestliže si ovšem zvolíte tuto variantu, musíte počítat s několika vedlejšími faktory. Tato místa jsou velmi dobře známá, bývají tak velmi plná a volné místo nejspíš budete nějakou chvíli hledat. Navíc je znají i vykradači a zloději aut, pro které se vozy stávají snadnou kořistí. K letišti se budete muset dopravit MHD. Tuto možnost tedy dobře zvažte – drobná úspora může způsobit velké komplikace.

Jakou máte zkušenost s parkováním na letišti Vy? Napište nám komentář!

Růžena Hlavsová