Pokud řešíte vady na kráse a trápí vás pokleslé a ochablé poprsí, může být pro vás estetická úprava, neboli mammaplastika vhodnou volbou. Ženská ňadra, jako symbol ženství a sexuální atraktivity, bývají často ve středu zájmu, a proto je ženy touží mít krásná a mladistvá.

Neznamená to ale hned přidávat na objemu. Kosmetická úprava zahrnuje především modelaci prsu, tedy tvoření optimálního tvaru pro prsa pevná a symetrická. Zkušený plastický chirurg pomůže zjistit očekávání a motivaci ženy. Zásah navrhne tak, aby byl šetrný a aby výsledek splnil dohodnuté zadání a žena po psychické stránce rozkvetla.

Jak může mammaplastika ovlivnit sebevědomí

Hlavní motivací žen v západním světě proč mít hezké poprsí je podpora své ženskosti. Některé z žen mají vrozené asymetrie, nebo se jim vzhled prsou změnil během hormonálních změn v mateřství a při kojení. Větším prsům často neprospěje pouhá gravitace nebo rychlý úbytek váhy a s narůstajícím věkem jemná pokožka ztrácí pružnost a nežádoucímu poklesu nejde jednoduše zabránit. Ženy se sobě přestávají líbit, což se odráží na jejich sebeúctě a zasahuje do více oblastí běžného života, jako je nákup oblečení, mezilidské vztahy, nebo sexuální spokojenost. Dobře odvedený chirurgický zásah může pomoci ke zvýšení sebevědomí a celkové spokojenosti.

Možnosti v estetické chirurgii prsou

  • Zvětšení prsou (augmentace) – se provádí pro vylepšení vzhledu, velikosti a tvaru. A to u žen, které mají pocit, že jejich prsa jsou příliš malá, či se jejich tvar změnil v době těhotenství, nebo si přejí opravit asymetrii velikosti prsou.

Zvětšení se provádí pomocí tuku nebo implantátů, které lze umístit pod nebo přes prsní sval. Jde o minimálně invazivní zákroky zahrnující řezy o délce pouze tří centimetrů, vedené do podpaží, nebo do spodního záhybu prsou.

Po operaci může žena vnímat změnu citlivosti v prsu a přijít o schopnost kojit. To především v případě velkých resekcí. Pokud je pro ženu kojení důležité, doporučuje se operaci odložit, dokud nebude mít děti.

  • Modelace prsou – slouží pouze k úpravě tvaru poprsí bez změny velikosti. Během zákroku se odebere kožní nadbytek, dvorec s bradavkou a vnitřní tkáň prsu se formuje směrem vzhůru do atraktivnějšího tvaru.

Prevencí k nejlepšímu výsledku

Stejně jako u jiných chirurgických zákroků je s operacemi prsou spojena určitá nejistota a riziko. Jakýkoliv zásah plastického chirurga při úpravě vašeho poprsí znamená řezy na kůži a tedy i následné jizvičky, které jsou nevyhnutelné. Ke konečné spokojenosti však můžete do určité míry přispět i vy samy.

  • Porovnejte si jednotlivé kliniky estetické chirurgie a jejich nabídky. I finanční náročnost se totiž může lišit. Konzultujte vhodné techniky se svým plastickým chirurgem. Různý způsob zákroku znamená odlišný vzhled a každý odborník ve svém oboru vám dokáže vysvětlit, co po jakém z nich můžete očekávat.
  • Vámi správně zvolený chirurg přispěje k výslednému kosmeticky přijatelnému efektu optimálním způsobem vedení řezu, debridementem a léčbou infekce v ráně.
  • Věnujte svým prsům po operaci péči. Zachování tvaru a prevence vzniku zbytnělých jizev spočívá v dodržování opatření a používání přípravků, které mají na výsledný vzhled a tudíž vaši spokojenost velký efekt.

Začněte u své motivace k úpravě vašeho poprsí a nepodceňujte uvedené kroky jako prevenci nechtěných změn, se kterými pak nebudete spokojené. Jedině tak vám mammaplastika může dobře posloužit.

Jak moc jste spokojená se svými prsy? Vnímáte jejich přednosti nebo spíše jejich nedostatky?

Růžena Hlavsová