Čekáte miminko a chtěli byste pro něj to nejlepší? Máte rádi přírodu, zdravý životní styl, ekologii a recyklaci? Pak jste tu na správné adrese. Velká část žen, které mají malé potomky, často přehodnotí svůj postoj ke zdraví, léčení, péči o sebe, o miminko i náhled na dnes nepoužitelné zažité zvyky. Nám se velmi líbí, že lidé se začínají obracet k šetrnému postoji k přírodě a také k sobě samým. Jste na začátku této přeměny? Nechte se tedy inspirovat našimi tipy, jak zařídit výbavičku pro miminko ve stylu, který je více v souladu s přírodou. 

Postýlka pro miminko

Rozhodně doporučujeme vyhnout se mílovými kroky těm plastovým. Naštěstí je největší nabídka postýlek ze dřeva, kde oceňujeme přírodní materiál. Při výběru chtějte znát zdravotní nezávadnost laku na postýlce, je totiž v těsném kontaktu s miminkem. Z pohledu ekologie je největším úspěchem získat kvalitní a nepoškozenou postýlku z druhé ruky, tedy recyklovat. Nejkrásnější je rozhodně získat postýlku od někoho z rodiny. A možná to bude první eko výzva pro tatínka. Dokáže jí novým lakem obnovit nový lesk a krásu? 

Dětské plenky

Jednorázové plenky nebo plenky látkové? Touto otázkou se zabývá snad každá maminka. Dětské plenky jsou nabízeny v opravdu neuvěřitelném a téměř nekonečném výčtu druhů, výrobců, tvarů, materiálů a třeba i vůní.  Z ekologického hlediska jsou jednorázové pleny dnes považované za velké zlo. Objem odpadu, který se vyprodukuje jejich používáním, je opravdu gigantický. Pokud chcete stát na straně zachránců planety, doporučujeme pleny látkové. V posledních letech je ta nejpříznivější doba, co se týče výběru materiálů i barev. Jak si vedou látkové pleny ve srovnání s těmi jednorázovými? 

Zapomeňte na dudlík

Pokud to jen trochu jde, zkuste o dudlíku pro svoje miminko vůbec neuvažovat. Trefíte tím více much jednou ranou:

  • dudlík nebude tlačit na dáseň a tím nebude ohrožovat správný vývoj dětských zoubků
  • ušetříte za dudlíky
  • nebudete produkovat zbytečné plasty
  • nebudete muset dudlík stále hledat a brát s sebou
  • nebudete muset dítě od dudlíku odnaučovat

Čím nahradit plastové nádobí?

Pokud nechcete produkovat plast a nechcete zároveň ani ohrozit zdraví dítěte nevhodným složením plastového nádobí, volte prostě starou klasiku – misky ze skla nebo keramiky. A pokud se bojíte, že je vaše dítě neudrží na stole, pořiďte si pro něj na jídlo například misku z nerezu. Ta vydrží i shození ze stolu a nehrozí pořezání střepy. 

Dětský nábytek

Preferujte přírodní materiály. Až na výjimky, kterou je třeba cestovní postýlka, se většina dětského a kojeneckého nábytku vyrábí ze dřeva. Podle našich zkušeností toho většinou dřevěný nábytek vydrží víc, než ten plastový. A dá se krásně opravit a recyklovat. Máme na mysli například rostoucí jídelní židličku, bezpečnostní ohrádku nebo třeba rostoucí stoleček. 

Nezapomeňte na šetrnou kosmetiku!

Miminka mají často problémy s jemnou dětskou pokožkou, trápí je ekzémy a alergické projevy na kůži. Jak těmto potížím co nejefektivněji předcházet? Pokud kojíte, vyřaďte ze svého jídelníčku možné alergeny a dráždivé potraviny. Totéž platí i pro výživu vašeho miminka.

Pro péči o pleť vašeho drobečka doporučujeme přírodní kosmetiku bez parabenů a dalších škodlivých chemických koktejlů. Vždy si dobře prostudujte složení nebo rovnou nakupujte v obchodech s přírodními produkty. Abyste se vyhnuli nákupu plastů, můžete zkusit nakupovat ekologickou drogerii do vlastních obalů.

 Jak se stavíte k ekologicky šetrné výbavě pro miminko vy? Snažíte se také vyřadit plastové výrobky, co to jde? Těšíme se na vaše komentáře a na podnětné rady, jak vyřešit do budoucna boj proti škodlivým plastům.

Růžena Hlavsová