Svou nezastupitelnou roli hraje při optimalizaci webu také technické SEO. Vyhledávače mají z technického hlediska vybroušené stránky rády. A na jejich pozicích se to poznává. Pokud o optimalizaci vašeho webu uvažujete také (což byste měli), rozhodně neopomeňte žádný z aspektů, které vám v tomto článku představíme. 

I správné zabezpečení je důležitým prvkem SEO 

A jedním z nejlepších způsobů, jak vaše stránky zabezpečit, je použít na vašich stránkách protokol SSL (Secure Socket Layer), který je jakýmsi bezpečnostním mezičlánkem mezi web serverem a prohlížečem. To, že daná stránka protokol SSL používá poznáte snadno tak, že její URL začíná na htttps:// namísto http://.

Google potvrdil, že stránky, které protokol SSL využívají, budou preferovány před těmi, které nikoliv. Pokud SSL certifikát vaše stránka nemá, není nic jednoduššího, než jej nainstalovat. Většina tvůrců nových stránek to již dělá automaticky. 

Ujistěte se, že vaše stránky jsou vstřícné k uživatelům mobilních telefonů 

Takzvaná responzivita je dnes takřka automaticky kladeným nárokem na každou stránku. Pokud na vašem webu chybí, nebude se nikdy umisťovat tak dobře, jak by mohl – Google tuto skutečnost mnohokrát zdůraznil a praxe ji potvrzuje.

Nehledě k tomu, že jestliže se design vaší stránky nebude automaticky přizpůsobovat obrazovkám mobilních telefonů, budete sami přicházet o obrovský segment potenciálních zákazníků. Ti budou vaše stránky zcela zbytečně opouštět. Věnujte proto responzivitě pozornost, kterou si zaslouží, a budete hvězdou pro vyhledávače i skutečné uživatele. 

SEO Beroun

Zrychlete načítání stránky 

Pozici vašich stránek ve výsledcích vyhledávačů může ovlivnit také rychlost jejich načítání. Udělejte co nejvíce proto, aby se vaše stránky zobrazily bleskově. To můžete učinit například následovně:

  • použitím rychlého hostingu.
  • Využitím rychlého DNS poskytovatele.
  • Minimalizací http požadavků – omezte množství skriptů a pluginů na minimum.
  • Zmenšete velikost vašich obrázkových souborů (samozřejmě v únosné míře).
  • Minifikujte zdrojový kód (HTML, CSS, Javasctript) apod. Omezení zbytečných mezer, řádkování, středníků a dalších prvků se na rychlosti vašich stránek pozitivně podepíše. Odborně se minifikaci Javascriptu věnuje třeba tato práce.

Vytvořte také XML mapu stránek 

XML sitemap či mapa stránek je soubor, který pomáhá vyhledávačům v pochopení a orientaci na vašem webu. Ukazuje, kde přesně která stránka je, stejně jako její prioritu vzhledem k ostatním stránkám, čas, kdy by byla naposledy upravena a jak často bývá aktualizována.

Toto vše podstatně usnadňuje práci robotům vyhledávačů a zvyšuje šance vašeho webu na lepší umístění. 

Přidejte na svou stránku strukturovaná data 

Strukturovaná data jsou vlastně druhem  kódu, který vyhledávačům usnadňuje procházení, organizaci a zobrazování vašeho obsahu. Strukturovaná data signalizují vyhledávači, co vaše data znamenají – nejen to, co říkají.

 Pomohou mu například pochopit, že vaše adresa a telefonní číslo představují vaše kontaktní informace. Samotná slova jako Praha, Vinohrady a číslo domu pro vyhledávač jako takový nic neznamenají – teprve díky strukturovaným datům mu je pomůžete pochopit.

Strukturovaná data také pomáhají vylepšit výsledky vyhledávání díky tzv. rich snippets, která přidávají do výsledků vyhledávání důležité informace jako ceny produktů, hodnocení v hvězdičkách a další  zajímavosti – třeba i kalorickou hodnotu vámi prodávaných pokrmů!

Do větší hloubky se otázce strukturovaných dat věnuje třeba tento článek. 

To tedy bylo několik tipů z naší strany, týkajících se technické optimalizace webu. Samotný obor technického SEO je samozřejmě mnohem širší a ne vše se bohužel do článku vešlo. Můžete jej ale pomoci rozšířit i vlastními tipy v komentářích! 

Růžena Hlavsová